Charakter kota brytyjskiego krótkowłosego
Kot brytyjski jako towarzysz człowieka na co dzień

- artykuł opublikowany w "Kocich Sprawach"

Kociak brytyjski krotkowlosy niebieski zhodowli MUEZZI

O usposobieniu kotów brytyjskich
opowiada hodowca Bogusława Czarnecka

 

Jakie cechy charakteru dominują u kotów brytyjskich?

Koty brytyjskie bardzo mi odpowiadają charakterem, co ma ogromne znaczenie przy prowadzeniu hodowli. Są to koty spokojne, zrównoważone psychicznie, nie są natrętne, a przy tym są bardzo pogodne i przyjazne dla ludzi i innych zwierząt. Bardzo szybko aklimatyzują się w nowym środowisku. Łatwo zaprzyjaźniają się z innymi zwierzętami. Bardzo sobie chwalę to, że nie są one "szkodnikami" jak inne koty o lekkiej i sprężystej sylwetce ciała. Krótko mówiąc od brytyjczyka nie możemy oczekiwać, że zawiśnie głową w dół uczepiony pazurami sufitu, lub nagle przyłapiemy go spokojnie spacerującego po karniszu.Jego ciężka budowa, przynajmniej taka powinna być, nie predysponuje brytyjczyka do takich wybryków.Pogodne, radosne usposobienie, tolerancja okazywana dla co najmniej dziwnych pomysłów jego właściciela (jakieś wystawy, pokazy czy coś innego) czyni tego kota naprawdę godnym uwagi.

 

Artykuł na temat charakteru kotow brytyjskich Proszę jednak nie myśleć, że kot brytyjski to taki leniuch na kanapie. Nie, nie... one bardzo lubią się bawić, szczególnie kociaki, które już w wieku 3-4 tygodni przejawiają taką potrzebę. Przez cały swój dziecięco-młodzieżowy wiek kot brytyjski jest gotowy do zabawy w każdej chwili, ale jak ma dość zabawy to odchodzi od natręta.

Dopiero w wieku dorosłym kot ten staje się poważniejszy, dostojny, wydaje się często, że woli z nami porozmawiać niż biegać za jakąś myszką... co zresztą zawsze uwielbia, choć się do tego głośno nie przyznaje. Mój Kliford, jeszcze teraz, w wieku trzech lat, bardzo lubi ganiać się ze mną po mieszkaniu, wykręcając piruety w powietrzu. Inteligencja brytyjczyka jest bardzo wysoka, jest tylko jeden warunek. Trzeba ją wyzwolić. Bliski kontakt psychiczny z kotem, rozmowa z nim, której nie należy się wstydzić, różne nauki, to wszystko uruchamia jego szare komórki. Po jakimś czasie zdamy sobie sprawę, że oczekujemy od kota odpowiedzi i zaskoczeniem jest dla nas samych, kiedy nagle słyszymy własne słowa skierowane do "niedźwiadka"... no, odpowiedz wreszcie, czemu milczysz?!

Czy usposobienie kocura różni się czymś od usposobienia kotki? Kotki najbardziej różni od kocura ich wygląd. Są one drobniejsze, nie są takie "mocne" nie mają tak wydatnych "pucków". Jeżeli chodzi o usposobienie, to tak generalnie są to koty bardzo równe w swoim charakterze i to, co mówiłam wcześniej, odnosi się tak do kocurów jak i kotek. Usposobienie kota, i to niezależnie jakiej rasy, jest czasami jego cechą indywidualną. Mogą zdarzać się odstępstwa od normy. Jest jednak bardzo poważna inna sprawa. Kocur brytyjski nie kastrowany częściej jest bardziej niezależny, próbuje podporządkować sobie wszystkich wokoło, włącznie z właścicielem. Jest to bardzo silny charakter. Jeżeli ktoś pragnie mieć kocura brytyjskiego w domu, to powinien on być bezwzględnie wykastrowany. Po kastracji, z niezależnego brytyjczyka staje się bardzo prędko "sama misiaczkowa słodycz"! Komu poleciłaby Pani kota brytyjskiego? Czy bardziej nadaje się na pupila dla osoby starszej, spokojnej czy mógłby zostać ulubieńcem dziecka? Uważam, że kot brytyjski jest kotem uniwersalnym. Myślę, że zaspokoi ludzkie pragnienie miłości tak u człowieka dorosłego jak i dziecka.

Brytyjczyk nie wymaga stałej opieki, pielęgnacji (chociaż bardzo lubi czesanie i masaż ciała), jest kotem zdrowym, silnym, odpornym na choroby, a przy tym bardzo przymilnym. Nie jest kapryśny, a czas jaki mu poświęcimy i tu uwaga: musimy mu go trochę poświęcić! w zupełności mu wystarcza dla jego dobrego humoru i zdrowia psychicznego.

Ludzie starsi poszukują najczęściej kota, który nie przewróci im życia do góry nogami a kot brytyjski jest właśnie takim kotem. Dla dziecka natomiast, które dopiero uczy się kontaktu z kotem, brytyjczyk jest jak pluszowa zabawka. Istotnym jest to, że dziecko nie ma możliwości wbić w futerko brytyjczyka swoich paluszków i zbytnio "pomęczyć kicię". Jest ono zbyt krótkie i śliskie i dlatego brytyjczyk ma duże szanse w konfrontacji z dzieckiem.
Zrównoważony charakter, spokój i dostojność brytyjczyka, a przy tym zabawne figlowanie, wpłyną z pewnością łagodząco na rozbrykanego młodego człowieka.

 

Bogusława Czarnecka - Warszawa, luty 2001 r.

Wszelkie prawa zastrzeżone
Copyright © by MUEZZI

GÓRA*TOP

English version for my website Muezzi EN

 

 

HOME

 

 

KONTAKT
&KONTO

 

 

KOCIAKI
kittens

 

 

ZAKUP
purchase

 

 

KOCURY
males

 

 

KOTKI
females

 

 

HODOWLA
cattery

 

 

ARTYKUŁY
articles

 

 

GALERIE
galleries

 

 

LINKI
links