BEZPIECZNY BALKON DLA KOTA
Obudowa balkonu typu ambona

 

Kociaki brytyjskie liowe

Twój KOT pragnie żyć wiele lat,daj mu tę szansę.

Większość kotów brytyjskich jak również wszystkie inne koty rasowe i nierasowe mieszka ze swoimi ludźmi w blokach i najczęściej na piętrze. Dla bezpieczeństwa kotów trzymanych w domu nie wypuszcza się ich na podwórko. Jest to chyba zrozumiałe, jak wiele niebezpieczeństw czyha na kota nie przystosowanego do natury. Kocia natura zamknięta w "złotej klatce" jakim jest nasze mieszkanie, jest jednak nieustępliwa i dąży do zaspokojenia kociej ciekawości, by wreszcie zgłębić temat: co też tam jest za tą szybą?...

Wielogodzinne obserwacje wyjątkowo intrygujących obiektów zaokiennych przez parę wytrzeszczonych kocich oczu kończy się często wspaniałymi jego reakcajmi... a to kot rzuci się na szybę za przelatująctm przed oknem ptakiem, a to zacznie mu się trząść bródka przy bezgłośnym miauczeniu, bo własnie ma zamiar upolować sobie motylka czy muchę, która usiadła dość wysoko na szybie po przeciwnej stronie, a to zacznie kucać, rozpłaszczać się i puszyć, bo właśnie zobaczył za oknem szczekającego psa. Często też kot udaje, że go absolutnie nic nie obchodzi to co dzieje się za oknem, ale jego ogon mówi jednak co innego... Taka gwałtowna reakcja kociego ogona to sygnał, że na pewno pod tą parą kocich uszu intensywnie pracują trybiki jego indywidualnego PC... Rozczula to nas absolutnie i do końca, i bardzo kochamy naszego kota za to, że daje nam tyle cudnych emocji... ale czy kochamy go naprawdę?

Jest wiele kotów przebywających w "złotej klatce" , które za cel swego kociego życia postawiły sobie przejście na drugą stronę szyby. Kot brytyjski (zresztą każdy inny również) jest bardzo pomysłowy w dążeniu do swego raz wytyczonego celu. Nie sposób kota zatrzymać, choć często nam się wydaje, że problem spadania kota z balkonu mamy naprawdę już dawno za sobą. Nasze przekonanie o tym często tłumaczymy przed sobą i innymi, poważnym wiekiem kota i jego "doświadczeniem". Wiele lat kot wychodzi na balkon, siedzi w oknie i jak do tej pory nie wypadł... bo jest mądry... bo wie, że tam jest przepaść...

Nic bardziej błędnego... Kot i tak zrobi to co chce, a my w tym mu nie przeszkodzimy. Na pewno prędziej czy później wykorzysta nasza nieuwagę i "poleci" za przelatującym ptakiem. To "syndrom ptaka" tak ciągnie go do polowania. Niestety, takie kocie dramty bardzo często się zdarzają. Czy tak musi byc?

O takich niespodziewanych kocich dramatach można poczytać w moim artykule pod linkiem Bezpieczny dom dla kota.

koty brytyjskie i kocur somalijski obserwuja ruch uliczny z zabezpieczonego balkonuZabezpiecznie balkonu i okien w moim mieszkaniu stały się dla mnie sprawą priorytetową z chwilą wprowadzenia pierwszego kota do mojego domu. Hoduję koty brytyjskie już wiele lat. Stale otwieram okna i balkon i nigdy żaden kot nie uległ wypadkowi. Mieszkam wraz z moimi kotami na 4-tym piętrze w bloku wielorodzinnym... Długo zastanawiałam sie jak mam zabezpieczyć te wszystkie miejsca tak niebezpieczne dla moich kotów. Ostatecznie okna zostały zabezpieczone moskitierą co okazało sie strzałem w 10-tkę i od tej pory mogę otwierać okna bez ograniczeń, nie bojąc się, że jakiś kot wypadnie z okna. Koty siedzą spokojnie przed moskitierą, nie wspinają się na nią bo są przyzwyczajone do szyby i traktują ją jak szybę. Natomiast balkon wymagał zabezpieczenia na tyle "doskonałego", by pomysłowy kot nie przeszedł przez siatkę i nie znalazł w niej żadnego "słabego punktu". Zorganizowanie kotom bezpiecznego balkonu daje im możliwość przebywania na świeżym powietrzu, słońcu, wietrze... a to wszystko wytwarza u nich silną odporność, nie mówiąc już o tym, że jest to świetnie zorganizowany czas dla kota, nudzącego się w czterech ścianach naszych mieszkań.

Wszystkie koty rasowe i nierasowe bardzo lubią przebywać na balkonie. To wspaniała atrakcja dla nich ale też i potencjalne śmiertelne niebezpieczeństwo! Trzeba zawsze o tym pamiętać, jeżeli nosimy sie z zamiarem wprowadzenia do domu kota. Jak koty spędzają czas na zabezpieczonym balkonie można obejrzeć to tutaj Koty na balkonie.

A jak to zrobić? - zabezpieczenie balkonu typu "ambona".

Cała konstrukcja słada się z 4-ch prostokątów naciągniętych siatką. Dwa - boczne, jeden - frontowy oraz jeden element uzupełniający, przyokienny. Cała konstrukcja opiera się na balustradzie balkonu i przymocowana jest na śruby do balustrady frontalnej i sufitu, oraz za pomocą obejm stalowych po obu bokach balkonu.

1. Wymiary. Wymierzyć wysokość i szerokość prostokątów, które zapełnią wolną przestrzeń pomiędzy naszym balkonem a sąsiada powyżej. Tu potrzebna jest precyzja. Wymiary nie mogą być "na styk", bo trudno będzie tę konstrukcję zamontować, gdyby były jakieś drobne nierówności. Ale jednocześnie nie może być zbyt dużo luzu, żeby kot się nie przecisnął przez szparę. 1 -2 centymetrowe luzy z całą pewnością wystarczą.

2. Kątownik. W konstrukcji zastosowany został kątownik stalowy 15 mm, zakupiony w składzie stalowych materiałów budowlanych . Wielkość tego kątownika trzeba dopasować do wielkości konstrukcji, ale nie musi on być zbyt duży. Chodzi o to, żeby konstrukcja była miła dla oka, lekka, nie robiła wrażenia "więzienia".

3. Siatka.zastosowana została siatka stalowa ocynkowana, o szerokości 1 metra, która stosowana jest do izolowania rur energetycznych. Siatka jest bardzo cienka, mocna i mało widoczna. Właściwie prawie jej nie widać- jest jak mgiełka, jeżeli się patrzy na konstrukcję z dołu .
Dużym jej plusem jest to, że oczka ma sześciokątne i łatwo się ją naciąga. Bardzo łatwo jest ją dosztukować, co również zostało zrobione w tej konstrukcji. Dosztukowane zostalo 20 cm siatki na na całej długości prostokąta frontalnego.

4. Wykonanie prostokątów konstrukcji. Na tym etapie pracy potrzebna jest pomocy spawacza. Wykonanie prostokątów można zlecić warsztatowi ślusarskiemu. W oczka odpowiedno przygotowanej na wymiar siatki, po jej 4-ch brzegach wsunięty został cienki pręt stalowy, który miejscami został zgrzany do wcześniej przygotowanego na odpowiedni wymiar prostokąta z kątownika od srony wewnętrznej kątownika. W górnej części każdego prostokąta zstały dospawane po dwa płaskowniki zgięte pod kątem 90 stopni, w których wywiercono po 1 otworze.

5. Montowanie konstrukcji. Konstrukcja opiera się na balustradzie balkonu. Przez otwory w przyspawanych wcześniej płaskownikach zamontowana została konstrukcja do sufitu sąsiada - montowanie na kołki rozporowe. Takie same płaskowniki dospawano na części stycznej konstrukcji z murem bydynku. Mocowanie również na kołki rozporowe. Z lewej i prawej strony balkonu, w dolnej części konstrukcji elementy konstrukcyjne są "związane" z balustradą balkonu odpowiedniej wielkości obejmą stalową. Również w miejscach styku elementów bocznych z elementem konstrukcyjnym frontowym zastosowano związanie konstrukcji za pomocą obejm stalowych, w zbiegających sie bokach narożnych. W części prostokąta frontalnego wywiercono w kątkowniku w dolnej części dwa otwory, przez które zamocowano konstrukcję do balustrady frontalnej, gdzie wcześniej wywiercono odpowiednie otwory. Montowanie na kołki rozporowe.

6. Dół balkonu. Zamontowana została taka sama siatka stalowa jak w prostokątach konstrukcji. Przymocowana została miejscami stalowym drutem do pionowych prętów balkonowych. Po bokach, w celu naprężenia siatki zastosowane zostaly stalowe pręty przetkane przez oczka siatki. W balustradzie balkonu, wywiercono otwory, w które włożony został pręt naciągający siatkę.

7. Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji. Kątowniki i pręty zastosowane w konstrukcji zostały pomalowane farbą antykorozyjną. Ponieważ siatka jest ocynkowana to nie należy jej malować, przez co jest jak "mgiełka".

8. Inne sugestie. Elementy konstrukcji można zrobić na całą wysokośc balkonu, od podłogi do sufitu. W takim przypadku montowanie konstrukcji balkonu jest bardzo proste. Niestety, zmniejsza to bardzo powierzchnię i tak małego balkonu a jednocześnie same elementy są znacznie cięższe i bardzo trudne do przewiezienia samochodem osobowym. Przy sposobie wykonania tej konstrukcji trzeba brać i to pod uwagę, jeżeli koszty zabezpieczenia balkonu chcemy znacznie zminimalizować.

autor: Bogusława Czarnecka

 

Pod linkiem poniżej znajdują się zdjęcia poglądowe:

montaż zabezpieczenia balkonu dla kota

GÓRA*TOP

English version for my website Muezzi EN

 

 

HOME

 

 

KONTAKT
&KONTO

 

 

KOCIAKI
kittens

 

 

ZAKUP
purchase

 

 

KOCURY
males

 

 

KOTKI
females

 

 

HODOWLA
cattery

 

 

ARTYKUŁY
articles

 

 

GALERIE
galleries

 

 

LINKI
links